Історія створення

ІНСТИТУТ СОЦІАЛЬНОЇ ТА ПОЛІТИЧНОЇ ПСИХОЛОГІЇ
НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

Інститут соціальної та політичної психології НАПН України (далі – Інститут) є єдиною в Україні науковою установою відповідного профілю. За результатами державної атестації наукових установ і закладів вищої освіти Інститут отримав найвищу категорію (група А) та увійшов до десяти найкращих наукових установ у галузі суспільних наук (наказ МОН України від 27 червня 2025 р. № 945).

Інститут соціальної та політичної психології НАПН України (далі Інститут) створений 14 жовтня 1996 року за рішенням Президії АПН України (протокол № 1–7/11–90) шляхом реорганізації Науково-практичного центру політичної психології (дата організації Центру – 26 січня 1994 р.). Має статус юридичної особи державної форми власності, до видів діяльності якої належать дослідження та розробки в галузі гуманітарних та суспільних наук, дослідження ринку та вивчення суспільної думки (Довідка 15650/04 з Державного реєстру підприємств та організацій України). Є колективним членом Товариства психологів України,  Асоціації політичних психологів України, Соціологічної асоціації України.

Головний напрям діяльності установи – фундаментальні та прикладні наукові дослідження, які охоплюють таку основну тематику:

  • теоретико-методологічні засади соціальної та політичної психології;
  • комплексний аналіз соціальної ситуації особистісного та громадянського розвитку дітей і молоді;
  • психологічні механізми соціалізації особистості, підвищення її соціально-адаптаційних можливостей, особистісного зростання;
  • проблеми групової динаміки, міжособових та міжгрупових стосунків;
  • стан, закономірності й тенденції розвитку масової свідомості та поведінки;
  • соціально-психологічні чинники становлення політико-правової свідомості молоді;
  • соціально-психологічні умови та чинники участі особистості в політичному житті, підготовки молоді до свідомого політичного вибору;
  • проблеми психології влади і політичного лідерства;
  • соціально-психологічні аспекти масової комунікації, організації медіаосвіти молоді, формування у неї психологічної стійкості до соціально шкідливої інформації;
  • технології соціально-психологічного консультування, прогнозування суспільно-політичних процесів та впливу на їх перебіг.

У 2019 році роботу «Життєвий світ і психологічна безпека людини в умовах суспільних змін» колектив учених Інституту в складі М.М. Слюсаревського, В.О. Татенка, Т.М. Титаренко, Л.А. Найдьонової, П.П. Горностая, О.М. Кочубейник, Б.П. Лазоренка була відзначена Державною премією України в галузі науки і техніки.

Тематика науково-дослідних робіт:

Науково-методичний супровід психологічної просвіти населення України, що переживає травму війни (2024-2025)

Психологічні засади згуртованості суспільства в умовах внутрішніх та зовнішніх загроз національній безпеці (2023-2025)

Психологічні засади прогнозування сценаріїв розвитку соціальної ситуації в Україні (2023-2025)

Медіапсихологічні стратегії цифрової трансформації суспільства і освіти (2023-2025)

Особливості динаміки громадської думки в умовах цифрової трансформації суспільства та модернізації освіти (2023-2025)

Соціально-психологічні умови підвищення ролі сім’ї як носія громадської думки щодо реформування освіти (2022-2024)

Соціально-психологічні ефекти взаємодії спільнотних ідентичностей в умовах міждержавного воєнно-політичного протистояння (2022-2024)

Соціально-психологічні стратегії формування здорового способу життя особистості в умовах суспільної нестабільності (2022-2024)

Регіональні особливості ідентифікації учнівської та студентської молоді як чинник державної освітньої політики (2022-2024)

Розроблення технології оцінки рівня медіатравматизації школярів під час війни за дистанційної форми навчання (2023-2024)

Основними науковими підрозділами Інституту є:

В Інституті працюють понад 70 наукових співробітників, у тому числі дійсний член  НАПН України, 3 члени-кореспонденти, 12 докторів та 43 кандидатів наук. Провідні науковці Інституту є висококваліфікованими експертами зі значним досвідом виконання соціальних аналітичних проектів, зокрема у сфері освіти.

Науковці Інституту активно працюють у сфері психологічної практики. Головними напрямами роботи у цій сфері є:

  • психологічне консультування;
  • психологічна підтримка осіб, що перебувають у кризовому стані, та їхніх близьких;
  • психотерапевтичний супровід;
  • арт-терапія;
  • соціально-психологічні тренінги, ділові ігри, “мозкові штурми”;
  • тестування рекламно-інформаційних матеріалів, підготовка експертних висновків.

Науковцями Інституту розроблені і читаються навчальні курси в провідних вищих навчальних закладах України.
Інститут здійснює через аспірантуру й докторантуру підготовку фахівців вищої кваліфікації за спеціальністю 053 Психологія (спеціалізації: 19.00.01 – загальна психологія. історія психології; 19.00.05 – соціальна психологія, психологія соціальної роботи; 19.00.11 – політична психологія) для наукових установ, вищих і середніх навчальних закладів, а також для органів державного управління, органів правопо­рядку, для системи соціального захисту, засобів масової інформації.