Анонс – Четверта творча майстерня Клубу «Культурно-історичні діалоги» – 31.08.2022

Вельмишановні колеги!

 

Радо запрошуємо взяти участь у виїзному засіданні Клубу “Культурно-історичні діалоги”

Інституту соціальної та політичної психології НАПН України

у форматі творчої майстерні “Міфодрама історичного досвіду”

31 серпня 2022 року о 15.00!

 

В програмі виїзного засідання:

  •  Доповідь Ірини Борисівни Климової, директора музею, мистецтвознавця, художниці, культуролога, на тему “Міфодрама історичного досвіду єврейського народу”.

“Минуле ніколи не буває мертвим. Воно навіть не минуло”. Цей знаменитий афоризм американського письменника Вільяма Фолкнера доречно взяти епіграфом до розмови про єврейську історію, культуру, релігію.

Історія становлення та розвитку євреїв охоплює майже чотири тисячі років. Істотна частина єврейської історії пов’язана з територією, яка нині називається державою Ізраїль. Згідно з Біблією та єврейською Традицією загалом, євреї ведуть своє походження від біблійних патріархів Авраама, Ісаака та Якова, що жили в землі Ханаан з XVIII століття до нашої ери. Під час римського періоду євреї були розпорошені та поширилися по всьому світу. Після геноциду євреїв під час Другої світової війни було створено державу Ізраїль.

Історія євреїв України налічує не одне сторіччя. Понад дві тисячі років тому в Криму виникли перші осередки іудейської культури. Здавна євреї та українці жили поряд. По-різному складалися відносини цих двох народів упродовж століть. Створена східноєвропейськими євреями – євреями-ашкеназами на території України своєрідна, унікальна культура не уникла впливу потужної сусідньої української культури. Вченим, дослідникам ще належить визначити ступінь взаємопроникнення сусідніх культур.

У сучасній Україні ще нещодавно існували численні єврейські громади. На початку ХХ століття в містечках Галичини, Поділля та Волині єврейське населення, як правило, становило 50% усіх жителів, а найчастіше перевищувало 80%. Єврейська культура України, культура штетла (єврейського містечка) нині мертва. Виною тому є трагічні події Голокосту під час Другої світової війни та масові від’їзди євреїв до міст і за межі України з містечок, що стали селами.

Руйнуються старовинні цвинтарі, синагоги, вулиці та окремі будинки, що створювали неповторний колорит патріархального образу єврейського життя. Єврейські обрядові предмети, призначення яких ще кілька десятиліть тому знав кожен єврей, тепер навіть багато євреїв можуть побачити лише в музеях, та й тоді, коли вони увійшли в експозицію. Своєрідність архітектури синагог та єврейської житлової забудови, єврейського декоративно-ужиткового мистецтва є очевидною.

Немає сумніву, що на творчості майстрів позначився двотисячолітній досвід поневірянь народу з країни в країну, особливості єврейської історії та побуту. Однак безперечно, унікальності, неповторності єврейському мистецтву надає неухильне дотримання євреями засад тритисячолітньої єврейської Традиції. Звісно ж, необхідною та перспективною є професійна робота зі збереження єврейської спадщини в Україні.

  •  Гості четвертої творчої майстерні “Міфодрама історичного досвіду” – відомі актори, режисери, художники, композитори, літератори, творча молодь.
  •  Обговорення теми творчої майстерні, діалоги, групова взаємодія, дискусія.

 

Отже, четверта творча майстерня Клубу “Культурно-історичні діалоги” відбудеться у філії Музею історії міста Києва, на міждисциплінарному майданчику Музею Шолом-Алейхема 31.08.2022 р. (у середу) о 15.00 в офлайн-онлайн-режимі

 

Для зустрічі (офлайн) запрошуємо до Музею Шолом-Алейхема за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 5-А (у приміщенні бізнес-центру “АРЕНА-СІТІ”).

Для онлайн-участі заходьте, будь ласка, за посиланням: https://us02web.zoom.us/j/87867761809?pwd=SlZUbHF6QmJYMGhQTmFGRWlxT3R2dz09 (ідентифікатор конференції: 878 6776 1809, код доступу: 442361).

З повагою і побажанням перемоги, витримки, усіляких гараздів і гарного настрою та самопочуття!

Керівник клубу, доктор психологічних наук, доцент,

провідний науковий співробітник ІСПП НАПН України,

Оксана Василівна Яремчук

 

 

Завантажити: flyer-31.08.2022
Завантажено разів: 36, розмір: 208.2 KB, дата: 27 Сер. 2022