МИСТЕЦТВО СТОСУНКІВ У ТАНЦІ ЖИТТЯ онлайн
ХVІІІ міжнародна міждисциплінарна
науково-практична конференція 15 квітня 2021 року
Зазвичай наприкінці зими арттерапевти України зустрічаються широким колом для підвищення рівня теоретичних знань, удосконалення практичних умінь та навичок у сфері арттерапії. Але цей рік – рік боротьби з пандемією – виявився особливим. Відомо, що можливості арттерапії онлайн обмежені. Не можна передати свій досвід творчості через екран. Тому було прийнято рішення розділити цю конференцію на дві частини, перша з яких відбулася онлайн 15 квітня 2021 року.
Співорганізаторами конференції традиційно є Інститут соціальної та політичної психології НАПН України, Всеукраїнська громадська організація «Арт-терапевтична асоціація» та Українська спілка психотерапевтів Секція креативних мистецьких психотерапій.
За два десятиліття розвитку на теренах України арттерапевтична спільнота набула міцних професійних зв’язків із закордонними фахівцями, досвід яких і був представлений на першій частини конференції.
Відкрив конференцію видатний діяч педагогіки та психології Слюсаревський М. М., директор Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, чл.-кор. НАПН України; від імені ВГО «Арт-терапевтична асоціація» виступила її президент Вознесенська О Л, к. психол. н., с. н. с. Інституту соціальної та політичної психології НАПН України.
В конференції взяли участь 70 учасників – психологів, соціальних працівників, психотерапевтів, психіатрів, педагогів, науковців та практиків арттерапії із Києва, Вінниці, Кропивницького, Луцьку, Львову, Одеси, Рівна, Харкова, Хмельницького, Черкас, Чернівців, Чернігова, Київської, Житомирської, Львівської, Харківської області – представників освітянської, лікарської та мистецької професійних спільнот, громадських об’єднань та благодійних організацій – що отримали можливість ознайомилися із застосуванням арттерапії в інших країнах, де арттерапія є окремою спеціальністю – США, Великої Британії, Швейцарії та Німеччини.
В ході роботи конференції прозвучали доповіді:
Ханса Рудольфа Цурфлю (Zurfluh Hans Rudolf), магістра арттерапії, доцент, керівника школи «Маджента» Райден (Луцерн, Швейцарія), з яким учасники занурилися до глибин теорії кольорознавства «Від сутності кольорів – до введення у світ кольорів»;
д-ра Уве Геррмана (Dr. Uwe Herrmann), професора PG Dip AT, MA (AT), PhD арттерапевта, лектора магістерської програми з арттерапії в Університеті мистецтв Вайсензе у Берліні, розробника служби арттерапії в Державному навчальному інституті сліпих (LBZB) у Ганновері (Німеччина): «Колиска самості та символу: чого можна навчитися з арт-психотерапії з дітьми, сліпими від народження?». Його дуже цікава доповідь була присвячена особливостям роботи зі сліпими дітьми, що важливо для України в умовах впровадження інклюзії в освіту;
д-ра Маргарет Хіллз де Зарате (Dr Margaret Hills de Zarate), клінічної арттерапевтки (образотворче мистецтво), PhD артпсихотерапевта та почесної старшої лекторки Університету королеви Маргарет, Единбург (Велика Британія): «Арттерапія, групова та допоміжна терапія в музеях та галереях». Відома у світі арттерапевтка розмірковувала щодо впливу мистецтва на перебіг арттерапевтичного процесу;
д-ра Стюарта Хеллера (Stuart Heller), доктора психології, професора, майстера Ґунфу в стилі «Дракон», 7-й Дан, сертифікованого гіпнотерапевта, викладача техніки Александера, майстера цигун, розробника методу «Невербальний коучинг» (США): «Відкритість для змін: лабораторія мислення-відчуття-руху», який звернув увагу учасників на ставлення до змін та можливості застосування рухів тіла для розвитку толерантності до невизначеності, що так актуально в нашу епоху ковиду;
Хіларі Брайан (Hilary Bryan), MFA, CMA, RSMT – сертифікованого рухового аналітика (CMA), зареєстрованої соматичної терапевтки (RSMT), міжнародно визнаної експертки у галузі LMA, директорки та хореографу Танцювального театру Хіларі Брайан та засновниці тренінгової консалтингової компанії «The Body at Work Ergonomics Training and Consulting» (США): «Як Тобі Це: Інтеграція з легкістю. Теорія творчих систем та дослідження руху Лабана / Бартенієва», з якою учасники опановували вправи з теорії творчих систем.
Частина конференції, проведена в онлайн-форматі, розширила можливості співпраці та спілкування з фахівцями в галузі арттерапії з усього світу, дозволила учасникам отримати унікальні знання, познайомитися з визнаними у світі фахівцями. І ще з більшим нетерпінням ми чекаємо другої частини конференції, яка попередньо перенесена на червень по закінченню карантинних обмежень.