Навчально-практичний центр психологічних інновацій

Навчально-практичний центр психологічних інновацій (Центр) – мережевий підрозділ Інституту соціальної та політичної психології, робота якого спрямована на інноваційну методичну діяльність у сфері соціальної психології як у системі освіти, так і поза нею.

 

Напрямами діяльності Центру є:

– Навчальні заходи та програми (онлайн та офлайн);

– Міжвідомчі та міждисциплінарні наукові дослідження;

– Формування міждисциплінарних команд для реалізація соціально значимих державних проектів.

 

Поточними проектами Центру є:

  • Науково-дослідний експеримент спільно з Державною службою з питань надзвичайних ситуацій «Розробка системи підвищення психологічної готовності учасників освітнього процесу до дій у разі загрози, виникнення та подолання наслідків надзвичайних ситуації» (спільно з Лабораторією політико-правових відносин);
  • Навчальні онлайн-та офлайн заходи з теми «Медіапсихологія» спільно з Лабораторією психології масової комунікації та медіаосвіти;
  • Навчальний проект для класних керівників та заступників з виховної роботи «Батьки, діти, вчителі – спілкування заради розвитку» спільно з Лабораторією спілкування;
  • Безоплатні просвітницькі проекти із циклу «Наука для всіх» спільно з Радою молодих вчених ІСПП та Лабораторією соціальної психології особистості;
  • Проект із запобігання підліткових суїцидів у закладах освіти. Включає серію навчальних курсів для психологів системи освіти «Підлітковий суїцид: як запобігти» та організаційно-методичну роботу спільно з центрами практичної психології ІППО.

 

Сторінка Центру у Facebook: https://www.facebook.com/centerispp/

 

Група Центру у Facebook: https://www.facebook.com/groups/237950039722564/

Email: center.ispp@gmail.com

 

Центр відкритий до співпраці з науковцями, психологами, фахівцями системи освіти та системи охорони здоров’я, військовими структурами та іншими державними інституціями.

 

Довідково:

Центр було створено 14-го лютого 2014 року у відповідь на виклики у суспільстві і називався він Соціально-психологічний методичний реабілітаційний Інституту соціальної та політичної психології.

Центр очолила Юлія Чаплінська – молода й талановита науковиця, кандидатка психологічних наук.

З перших днів заснування Центру почалася дієва і наполеглива робота з громадянами, постраждалими внаслідок військового конфлікту на Сході України.

З 2014 по 2018 р. на базі Центру фахівці інституту надавали індивідуальні консультації та проводили групові форми роботи для учасників бойових дій та членів їх сімей, вимушено переміщених осіб, організовували та проводили навчальні заходи для фахівців, які працюють з цими категоріями громадян.

Від 2019 року Центром керує Наталія Умеренкова, кандидатка психологічних наук, голова ГО “Жіноча Cила” – організації, що робить вагомий внесок в побудову національної системи психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців та ветеранів.

З того часу діяльність Центру вийшла за рамки реабілітаційної сфери і Центр почав реалізовувати науково-дослідні проекти у співпраці з державними інституціями та проводити навчальні заходи в межах ширшого кола актуальних у суспільстві тем, спрямованих на психологічне благополуччя в Україні.

Разом з тим, питання реабілітації залишається у зоні уваги діяльності Центру, а фахівці інституту продовжують надавати допомогу особам, постраждалим у наслідок російсько-української війни.

 Діяльність Центру за 2018 р

Проведено 2519 годин індивідуальних консультації з постраждалими у наслідок військового конфлікту категоріями осіб (внутрішньо-переміщені особи, учасники бойових дій та члени їх родин, особи, що постраждали у наслідок важких життєвих обставин).

Протягом звітнього періоду відбувалося проведення груп взаємодопомоги, (психокорекція стресових станів учасників політичних подій та їх близьких, волонтерів профілактика їх стресогенних реакцій та розладів), групи взаємопідтримки для жінок, які потрапили у складні життєві обставини, групові тренінги для родин ветеранів АТО.

Навчально-методичний напрям реалізовувався у форматі навчальних заходів та напрацювання відповідних методичних матеріалів.

Навчальні заходи були проведені для: внутрішньо-переміщених осіб (160 осіб/24 години), учасників бойових дій та членів їх сімей (555 осіб/87 годин), війькового духовенства (197 осіб/17 годин), психологів системи освіти (194 особи).

Проведено цикл лекційно-практичних занять для слухачів, фахівців центрів зайнятості України з психологічної адаптації до умов робот з ВПО та ветеранами;

Методична робота:

  • Розроблено цикл лекцій «Психологічна адаптація осіб, що постраждали внаслідок конфлікту на Сході України та особливості надання їм допомоги в системі Центрів Зайнятості». Загалом цикл лекцій прослухали 720 осіб – фахівців Центрів Зайнятості України
  • Розроблено навчальний курс «Психологічні методи забезпечення ефективності навчання». Основний акцент лекцій та семінарських занять робиться на практичній роботі з людьми, які знаходяться в важких соціальних ситуаціях та займаються пошуками роботи. прослухали 37 осіб – фахівців територіальних та обласних центрів зайнятості.
  • Розроблено та надруковано практичний посібник для сімей діючих військовослужбовців «Любити, жити і чекати».

 Діяльність Центру за 2014-2017 рр.

 2014

26 лютого – майстер-клас «Робота з ресурсом», проводив Лазоренко Б. П.; лекційно-практичне заняття «Робота з горем», проводив Горностай П.П..

28 лютого – лекційно-практичне заняття для спеціалістів з соціальної роботи «Особливості роботи соціального працівника з клієнтом, що переживає посттравматичний стресовий розлад», проводила Васильченко О.М.; лекційне заняття «Гостра реакція на стрес», проводив Богданов С.

5 березня –  практичне заняття «Там, де я – професіонал», проводила Плетка О. Т.;

12 березня – лекційно-практичне заняття «Допомого клієнтам з ПТСР методами транзактного аналізу», проводила Плетка О. Т.;  практичне заняття «Від стресу до спокою через психодраму», проводила Покладова В.В

14 березня – лекційно-практичне заняття «Робота шкільного психолога в ситуації громадськіх потрясінь», проводила Васильченко О.М.; круглий стіл «психологія Майдану: наслідки і перспективи».

20 березня – воркшоп Театру Діалогу, (проводдив Хьялмар Ейхонія.)

21 березня – лекційно-практичне заняття «Соматична терапія травми: поняття , принципи та основи практичної роботи»(проводила Іванченко С.М).;

Майстре-клас «Маріонетки. Ілюзія вибору», проводили Обухова Н. О. та Гобубєва О.Є.

26 березня – супервізійна група (проводила Осадько О.Ю).;

07 – 12 квітня – Благодійні воркшопи по роботі з травмою (Україна, Росія, Польша), проводили Анна Борковска, Божена Кавицка, Оксана Бєлова, Аеліта Шакала.

16 квітня – арт-терапевтична майстерня «Феномен українських писанок: маленьке диво української культури» (проводила Вознесенська О.Л.)

23 квітня – учбово-методичний семінар «Вступ до символ драми. Використання символ драми у волонтерській роботі», проводили Гребінь Л. та Баранова С.

3 – 15 червня – навчально-практичний семінар для підвищення кваліфікації психологів, соціологів та соціальних працівників, що працюють з дітьми-біженцями та дітьми, що стали жертвами військових конфліктів «Арт-терапія дітей та підлітків» (група 1), проводили Вознесенська О.Л., Галіцина Л.В., Прянічнікова О.О., Плетка О.Т., Сидоркіна  М.Ю., Тамакова Т.А..

08, 22, 29 липня – Інтервізійна група напрямку «реабілітація поранених» «Українська асоціація фахівців з подолання наслідків психотравмуючих подій» (проводила Циганенко Галина).

16 – 17 липня – тренінг «Психологічні та валеологічні навички соціальної компетентності при роботі в професійно агресивному середовищі (Основи професійного виживання, само- та взаємодопомоги)» частина 1 (проводив Найдьонов С. І.)

10 вересня тренінг – «Психологічні та валеологічні навички соціальної компетентності при роботі в професійно агресивному середовищі (Основи професійного виживання, само- та взаємодопомоги)» частина 2 (проводив Найдьонов С. І).;

12 – 14 вересня – навчально-практичний семінар для підвищення кваліфікації психологів, соціологів та соціальних працівників, що працюють з дітьми-біженцями та дітьми, що стали жертвами військових конфліктів «Арт-терапія дітей та підлітків» (група 2), проводили Вознесенська О.Л., Галіцина Л.В., Прянічнікова О.О., Плетка О.Т., Сидоркіна  М.Ю., Тамакова Т.А..

19 вересня – Перший навчально-практичний модуль “Комплексна робота з втратами для дітей та дорослих”, проводила Плетка О.Т.. Перформанс плейбек-театру “Déjà vu plus” «Довіра заради миру», проводив Савінов В. В.

24 вересня –Лекційно-практичне заняття «Проблемні ситуації в дитячому колективі, пов’язані з посттравматичними стресовими розладами: діагностика, моніторинг, профілактика, подолання», проводила Васильченко О.М.

26 вересня – Майстре-клас «Теорія і практика плейбек-театру», проводив Савінов В. В..

1 жовтня – Лекційно-практичне заняття “Авторське право та інтелектуальна власність”, проводила Голубєва О. Семінар з елементами практичних вправ «Комплексна модель психологічного відновлення після травматичних подій» (досвід Єльського університету), проводила Сидоркіна М. Ю.

3 жовтня (п’ятниця) – Другий навчально-практичний модуль “Еклектика методів роботи з емоціями”, проводили Плетка О.Т. і Чаплінська Ю.С.

8 жовтня – Проблемні лекції (час розподіляється за запитом слухачів): 1) Групова динаміка в шкільних колективах під впливом внутрішньої міграції / 2) Психологічні засоби і прийоми захисту в умовах інформаційної війни, проводив Горностай П.П.

15 жовтня – Практичний семінар «Взаємодія Я у группі – відтворення у казці», проводила Плетка О.Т.

17 жовтня – Третій навчально-практичний модуль “Інтеграція в суспільство: робота по адаптації та асиміляції вимушених переселенців)”, проводила Плетка О.Т.

22 жовтня Практичний семінар «Психологічні практики опанування постравматичного стресу та його наслідків»; Тренінг-семінар “Метод біосугестивної терапії для корекції психосоматичних розладів”, проводив Олександр Стражний;  групу взаємопідтримки проводив Лазоренко Б. П..

29 жовтня – Четвертий навчально-практичний модуль “Вибудова життєвої перспективи: особливості роботи з постраждалими під час бойових дій”, проводили Плетка О.Т. і Чаплінська Ю.С. Практикум з елементами лекції «Методики проведення тематичного медіа клубу», проводила Вознесенська О.Л.

12 листопада – П’ятий навчально-практичний модуль (завершальний) “Як віднайти ресурс: профілактика професійного вигорання серед фахівців-волонтерів”

2 березня, 5 березня, 19 березня, 26 березня, 2 квітня, 15 квітня, 29 липня, 5 серпня, 12 серпня, 19 серпня, 27 серпня, 3 вересня, 10 вересня, 17 вересня, 24 вересня, 1 жовтня,8 жовтня, 15 жовтня, 22 жовтня, 29 жовтня, 12 листопада  – групи взаємопідтримки (проводив Лазоренко Б. П.).

 2015

 Науковий семінар “Психологічна допомога особистості, що переживає наслідки травматичних подій: принципи, підходи, технології” У конференції взяли участь близько 115 психологів, соціальних працівників, шкільних та медичних психологів, волонтерів із Києва, Запоріжжя, Дніпропетровська, Донецька, Одеси. У семінарі взяли участь представники Польської академії наук – Вільк Я., Пісарська А., Станішевська Б., Манос І.. Прозвучали 6 доповідей на пленарному засіданні та  3 лекції польських колег. В ході роботи конференції були проведені 12 майстер-класів. Організатори: лабораторія соціальної психології особистост, Соціально-психологічний методичний реабілітаційний центр ІСПП НАПН України, Український дослідницький центр Польської академії наук.

4 лютого 2015 – супервізійна група волонтерського руху психологів, які працюють в програмі «Реадаптація військовослужбовців та членів їх родин», спільно з Голосіївська РДА Центр у справах сім’ї та жінок “Родинний дім”. м. Київ.

11 лютого 2015 – Тренінг «Профілактика емоційного виснаження та втоми: за фасилітаційною методикою AVP, спільно з організацією «Альтернативи насиллю» в Україні. м. Київ.

8 квітня 2015 – Тренінг «Прощення» за фасилітаційною методикою AVP. Робота з вимушеними переселенцями, спільно з організацією «Альтернативи насиллю» в Україні. м. Київ.

27 квітня 2015 – Тренінг-телеміст для психологів “Успішна адаптації переселенців: співпраця психологів та волонтерів”.  Київ, Харків, Нью-Йорк та інші міста, спільно з  Development Foundation. м. Київ.

9 червня, 30 червня, 7 липня, 3 вересня. – проведення дослідницьких груп на тему “Психологічні механізми формування життєвого сценарію” для вимушених переселенців.

Тренінг “Профілактика емоційного вигоряння державних службовців та осіб місцевого самоврядування” . Організація та проведення. На базі Печерського районного у м. Києві центра підвищення кваліфікації. Слухачі курсу підвищення кваліфікації державні службовці

24-26 липня 2015 р. – Навчально-практичний семінар для викладачів, психологів, студентів старших курсів «Арт-терапія в подоланні наслідків психічної травми» (м. Одеса, на базі лабораторії психофізіології УкрНДІ медицини транспорту (Вознесенська О.Л.)

28 вересня – 3 жовтня 2015 р. – Семінар з підвищення кваліфікації арт-терапевтів, психологів, психотерапевтів і педагогів працюють з дітьми травмованими війною «Педагогіко-терапевтичні аспекти роботи з дітьми та молоддю, що травмовані війною (співорганізатори: Центральна спілка українців в Німеччині, Німецько-українсько-білоруське співтовариство «Європа без кордонів», Спільнота stART international e.V, БО “МБФ “ЗБЕРЕЖІМО УКРАЇНУ”, Харківська Обласна Державна Адміністрація; ВГО «Арт-терапевтична асоціація», Харківський Національний Університет імені В. Н. Каразіна, Харківський приватний спеціальний  загально-освітній навчально-виховний комплекс «Фeнікс» для дітей з особливими потребамим

16 Жовтня – 18 Жовтня 2015 р – семінар Штефана Кюне – викладача Школи музичної терапії в Берлині (Німеччина) «Музична терапiя як метод роботи з травмами війни» (Центральна спілка українців в Німеччині, Німецько-українсько-білоруське співтовариство «Європа без кордонів», БО «МБФ» ЗБЕРЕЖІМО УКРАЇНУ «(SAVE UA), ВГО «Арт-терапевтична асоціація», ІСПП НАПН України), організатор з нашої сторони – Вознесенська О.Л.

Жовтень, 2015р.-  «Реабілітація учасників АТО» – тренінгові заняття для художників в Лаврських художніх майстернях (Вознесенська О.Л)

14-21 листопада 2015 року, м. Трускавець – проект «Медіація-мир-стабільність», що реалізується за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини в рамках програми «Розвиток співробітництва з громадянським суспільством у країнах Східного партнерства» (Ausbau der Zusammenarbeit mit der Zivilgesellschaft in den Ländern der Östlichen Partnerschaft). Співорганізатор та тренер Вознесенська О.Л.

З грудня по 2015 року липень 2016 року  – реабілітація учасників АТО (для реабілітантів Київського міського клінічного госпіталю ветеранів війни) на базі Лаврських художніх майстерень ім. К. Іжакевича, організатор, ведуча Вознесенська О.Л),.

Організація виступів плейбек-театру «Дежавю+» в реабілітаційному відділенні Київського міського клінічного госпіталю ветеранів війни (2015-2016 рр.), Вознесенська О.Л, Савінов В.

2016

 19 квітня 2016 року – проведення релаксаційного заняття за етнографічною методикою «Писанка» з демобілізованими військовослужбовцями та їх сім’ями на базі ГО «Побратим» м. Мелітополь

29 квітня, 30 квітня 2016 року – проведення релаксаційного заняття за етнографічною методикою «Писанка» з групами вимушених переселенців та дітей вимушених переселенців на базі Печерської районної організації товариства Червоного Хреста України, м. Київ

12 травня 2016 року – заняття з ресурсної арт-терапії «Мандала» для жінок вимушених переселенок на базі Печерської районної організації товариства Червоного Хреста України, м. Київ

2017

3-5 березня, 1-2 квітня 2017 р., м.Димер Київської обл – Майстерні волонтерів для психологів, що працюють з постраждалими від воєнних дій на базі дитячого табору «Лісова застава» ( ведуча Вознесенська О.Л).

29 травня 2017 року – проведення тренінгу “Профілактика агресивної поведінки у дітей засобами медіаклубу” для дітей вимушених переселенців на базі Печерської районної організації товариства Червоного Хреста України 12, м. Київ (Чаплінська Ю.С.)

18 квітня 2017 року – проведення тренінгу  «Профілактика емоційного вигорання серед волонтерів» на базі ГО «Побратим» м. Мелітополь  (Чаплінська Ю.С)

19 квітня 20167 року – проведення релаксаційного заняття за етнографічною методикою «Писанка» з демобілізованими військовослужбовцями та їх сім’ями на базі ГО «Побратим» м. Мелітополь (Чаплінська Ю.С.)

29, 30 квітня, 12 травня – проведення релаксаційного заняття за етнографічною методикою «Писанка»з групами вимушених переселенців та дітей вимушених переселенців на базі Печерської районної організації товариства Червоного Хреста України, м. Київ (Чаплінська Ю.С.)

4-8 червня 2017 р. (м. Київ), 8-12 липня 2017 р. (м. Словянськ), 27-31 серпня 2017 р. (м. Одеса) – організація тренінгів з подолання психотравми: арт-терапія, альтернативні методи вирішення конфліктів, педагогічно-терапевтична підтримка у надзвичайному стані (співорганізатори: Німецько-українсько-білоруське товариство «Європа без кордонів», stART international e.V.; ВГO «Арт-терапевтична асоціація»), (Вознесенська О.Л.)

11 червня 2017 р. – організація міжнародного науково-практичного семінару «Травма: досвід арт-терапії» за ініціативи ВГО «Арт-терапевтична асоціація» (організатор Вознесенська О.Л.)

Березень – липень 2017 р. – Супервізії для психологів, що працюють в мобільних бригадах в «сірій» зоні та з постраждалими від воєнних дій на базі Центру психосоціальної підтримки м. Бахмут, Донецької області (Вознесенька О.Л.)

20-21 грудня 2017 р., м. Слов’янськ – Науково-методичних семінар (практико-орієнтований) «Медіапсихологічні засоби профілактики та подолання медіатравматизації» для психологів освіти, соціальних педагогів, соціальних працівників Управління освіти Слов’янського району Донецької області. Тренери: Вознесенська О.Л., Череповська Н.І., Обухова Н.О.