ЗАТВЕРДЖЕНО
рішенням Вченої ради Інституту
соціальної та політичної психології
НАПН України
Протокол № 04/25 від 25 березня 2025 року
ПРАВИЛА
прийому на навчання до Інституту соціальної та політичної психології Національної академії педагогічних наук України в 2025 році
1. Загальні положення
Цими Правилами керується Інститут соціальної та політичної психології НАПН України (далі – Інститут) при прийомі на навчання здобувачів вищої освіти на третьому (освітньо-науковому) рівні вищої освіти з метою здобуття ступеня вищої освіти доктора філософії (далі – здобувачі).
Підставою для оголошення прийому на навчання здобувачів є ліцензія Міністерства освіти і науки України на здійснення освітньої діяльності на третьому (освітньо-науковому) та науковому рівнях вищої освіти та правила прийому, які затверджено вченою радою Інституту (далі – Правила прийому).
Прийом на навчання здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук здійснюється Інститутом на конкурсній основі за відповідними джерелами фінансування.
Організацію прийому вступників до аспірантури здійснює приймальна комісія Інституту (далі – Приймальна комісія), склад якої затверджується наказом директора Інституту, який є головою комісії. Приймальна комісія діє згідно з положенням про Приймальну комісію Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, затвердженим Вченою радою Інституту відповідно до «Положення про Приймальну комісію вищого навчального закладу», затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 15 жовтня 2015 року № 1085, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 листопада 2015 року за № 1353/27798. Положення про приймальну комісію Інституту оприлюднюється на його офіційному вебсайті.



Галузь знань: «С Соціальні науки, журналістика та інформація»
Спеціальність: C4 – Психологія (cпеціалізації: загальна психологія, історія психології; соціальна психологія; психологія соціальної роботи; політична психологія).
До аспірантури для здобуття наукового ступеня доктора філософії на конкурсній основі приймаються особи, які здобули ступінь магістра або освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста.
Підготовка в аспірантурі Інституту здійснюється за кошти юридичних та фізичних осіб (на умовах контракту).
Здобуття ступеня доктора філософії здійснюється за заочною формами навчання. Аспіранти заочної форми навчання користуються пільгами згідно з чинним законодавством України.
Термін навчання в аспірантурі не перевищує 4-х років.
Порядок роботи Приймальної комісії:
з понеділка по четвер, з 1000 до 1700 за адресою: м. Київ, вул. Андріївська 15, тел. (044) 425-68-26 Оліфіра Лариса Миколаївна (+380950138698)
E-mail: pryiom.ispp@gmail.com
Етапи вступної кампанії
Початок реєстрації заяв і подання документів |
03 вересня 2025 року |
Закінчення реєстрації заяв і подання документів |
06 жовтня 2025 року |
Строки проведення вступних випробувань |
09 – 15 жовтня 2025 року |
Термін зарахування вступників |
до 20 жовтня 2025 року |
Початок навчання в аспірантурі |
з 01 листопада 2025 року |
Подання заяв і документів здійснюється в електронній формі через особистий електронний кабінет в ЄДЕБО на вебсайті за адресою https://vstup.edbo.gov.ua/.
Вступники до аспірантури Інституту складають вступний іспит зі спеціальності (в обсязі стандарту вищої освіти магістра з відповідної спеціальності).
Допуском до вступних іспитів є оцінка ЄВІ та ЄВВ, що відповідає вимогам нормативно-правових документів.
Оцінка ЄВІ в частині іноземної мови враховується в конкурсному балі під час вступу до аспірантури.
Співбесіда з іноземної мови для вступників на здобуття освітнього ступеня магістра на основі НРК7, здобуття ступеня доктора філософії у передбачених Порядком прийому МОН випадках проводиться за Програмою ЄВІ з іноземних мов. Голова приймальної комісії затверджує порядок оцінювання за результатами співбесіди, який має включати критерії оцінювання та структуру оцінки. Рішенням приймальної комісії встановлюється порядок оцінювання за результатами співбесіди, який має включати критерії оцінювання та структуру оцінки.
Вступний іспит зі спеціальності оцінюється відповідно до Європейської системи трансферу оцінок (ECTS), де мінімальна позитивна оцінка становить 60 балів, максимальна – 100 балів.
Вступникам, які вступають до аспірантури з іншої галузі знань (спеціальності), ніж та, яка зазначена в їхньому дипломі магістра (спеціаліста), призначається додаткове вступне випробування у вигляді дослідницької пропозиції.
Презентація дослідницької пропозиції полягає в заслуховуванні та обговоренні наукового повідомлення вступника. Дослідницьку пропозицію оцінює предметна комісія з фаху.
Оцінювання додаткових вступних випробувань відбувається за двобальною шкалою: «зараховано» або «не зараховано». Додаткове вступне випробування передує вступним іспитам. У тому випадку, коли за додаткове вступне випробування вступник отримав оцінку «не зараховано», він не допускається до наступного вступного іспиту і позбавляється права брати участь у конкурсі.У передбачених Порядком прийому МОН випадках замість результатів ЄВІ (обох блоків) використовуються результати співбесіди з іноземної мови.формулою:
Конкурсний бал (КБ) особи, яка претендує на зарахування до аспірантури, обраховується за формулою:
КБ = РІС х 0,6 + ОІМ ЄВІ х 0,2 + ОЄВВ х 0,2, де:
РІС – результат вступного іспиту зі спеціальності,
ОІМ ЄВІ – оцінка ЄВІ у частині іноземної мови, проведеного Українським центром оцінювання якості освіти відповідно до законодавства;
ОЄВВ – оцінка ЄВВ, проведеного Українським центром оцінювання якості освіти відповідно до законодавства.
У передбачених Порядком прийому МОН випадках замість результатів ЄВІ (обох блоків) використовуються результати співбесіди з іноземної мови.
Мінімальне значення кількості балів із вступних випробувань (конкурсного бала), з якими вступник допускається до участі у конкурсному відборі Інституту становить 86 балів.
1. У разі одержання двома або більше вступниками однакової кількості балів за результатами вступних іспитів, їм можуть бути нараховані додаткові бали (ДБ) за навчальні та наукові досягнення.
2. Додаткові бали для вступників до аспірантури нараховує екзаменаційна комісія Інституту з прийому вступного іспиту зі спеціальності.
3. Порядок нарахування додаткових балів для вступників до аспірантури:
а) за результатами оцінки мотиваційного листа відповідно до визначених критеріїв (див. п. 7.6.):
• відмінно – 3 бали;
• добре – 2 бали;
• задовільно – 1 бал;
б) за навчальні та наукові досягнення:
• диплом переможця (призера) всеукраїнської студентської олімпіади МОН України з фаху, конкурсу Наукових студентських робіт МОН України з фаху, конкурсу наукових робіт, проведеного Асоціацією політичних психологів України у 2024 або 2025 роках:
1 місце – 3 бали;
2 місце – 2 бали;
3 місце – 1 бал;
• стаття у науковому виданні, включеному до Переліку наукових фахових видань України (за обраною спеціальністю) – 3 бали;
• наукова стаття у виданні, яке входить до Міжнародних наукометричних баз Scopus, Web of Science – 5 балів;
• диплом магістра/спеціаліста з відзнакою – 1 бал.
4. Право на першочергове зарахування до аспірантури надається вступникам з найвищою конкурсною оцінкою.
5. Якщо вступники, які отримали однакову кількість балів за результатами вступних іспитів, не мають додаткових балів за наукові та навчальні досягнення, право на першочергове зарахування надається вступникам з вищою оцінкою зі вступного іспиту зі спеціальності.
Рейтинговий список вступників до аспірантури, які рекомендуються до зарахування, впорядковується за конкурсним балом від більшого до меншого.
Відкритість та прозорість забезпечується шляхом інформування громадськості про:
- перелік спеціальностей, за якими здійснюється прийом до аспірантури;
- ліцензований обсяг;
- обсяг державного замовлення на навчання в аспірантурі;
- вартість навчання;
- список вступників до аспірантури;
- програми вступних випробувань;
- графіки проведення вступних випробувань та графіки розгляду апеляцій;
- рейтингові списки вступників до аспірантури;
Наказ про зарахування на навчання видається директором Інституту на підставі рішення приймальної комісії та оприлюднюється на інформаційному стенді відділу аспірантури і докторантури та на офіційному веб-сайті Інституту.
У разі неподання оригіналів документів вступниками, які знаходяться на вищих позиціях рейтингового списку, на вакантне місце зараховується наступна за ним особа – за умови виконання нею вимог щодо зарахування.


Денна форма навчання – 40 000 грн.
Заочна форма навчання – 35 000 грн.


Положення
про Апеляційну комісію Інституту соціальної та політичної психології НАПН України
- Загальні положення
1.1. Це Положення визначає порядок організації, діяльності та основні функції апеляційної комісії Інституту соціальної та політичної психології НАПН України (Далі – Апеляційна комісія Інституту), яка здійснює свою роботу під час проведення вступних випробувань, а також порядок подання та розгляду апеляцій.
1.2. Апеляційна комісія створюється з метою захисту прав осіб, які подали заяву про допуск до участі у конкурсі на навчання та проходили вступні випробування у Інституті(далі –вступники) та розгляду їх апеляцій щодо результатів вступних випробувань.
1.3. Апеляційна комісія у своїй діяльності керується законодавством України, наказами Міністерства освіти і науки України, Статутом Інституту.
- Основні функції Апеляційної комісії
2.1. Прийняття та розгляд апеляцій вступників щодо результатів проведених вступних випробувань.
2.2. Прийняття рішень за результатами розгляду апеляцій та доведення їх до відома вступників, які подавали апеляції.
- Відповідальність членів Апеляційної комісії
3.1. У разі неправомірного використання наданих прав члени Апеляційної комісії несуть відповідальність, передбачену законодавством України, у тому числі за розголошення конфіденційної інформації про вступників.
- Організація діяльності Апеляційної комісії
4.1. Апеляційна комісія є підрозділом Приймальної комісії Інституту соціальної та політичної психології НАПН України. Склад та порядок роботи Апеляційної комісії затверджуються наказом директора Інституту.
4.2. Склад Апеляційної комісії формується з урахуванням положень законодавства України. До складу Апеляційної комісії не дозволяється вводити осіб, діти яких вступають до аспірантури Інституту в поточному році.
4.3. Головою Апеляційної комісії призначається провідний науковий співробітниу Інституту, який не є членом предметних комісій.
Голова Апеляційної комісії несе відповідальність за організацію роботи Апеляційної комісії, своєчасний та об‘єктивний розгляд апеляційних заяв, дотримання встановленого порядку збереження документів і конфіденційної інформації.
- Документами про діяльність Апеляційної комісії є:
- апеляційні заяви;
- протоколи засідання Апеляційних комісій;
- книга обліку апеляцій.
Документи про діяльність Апеляційної комісії зберігаються у відповідального секретаря Приймальної комісії. Апеляційні заяви та протоколи засідань Апеляційних комісій зберігаються протягом року.
Рішення Апеляційної комісії приймаються на її засіданнях. Засідання
проводяться окремо для кожної дисципліни у складі голови комісії та членів комісії з відповідної дисципліни. Засідання вважається правомочним, якщо на ньому присутні не менше половини членів Апеляційної комісії з відповідної дисципліни. Рішення Апеляційної комісії приймається шляхом голосування і вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість присутніх на засіданні членів комісії. Рішення комісії фіксуються у книзі обліку апеляцій.
- Порядок подання та розгляду апеляцій
6.1. Апеляція подається письмово у вигляді заяви (у довільній формі) на ім‘я відповідального секретаря Приймальної комісії. Апеляційна заява подається до приймальної комісії особисто в день оголошення результату вступного випробування, а у випадку оголошення результатів вступного випробування після закінчення робочого дня Приймальної комісії, не пізніше 13-00 наступного робочого дня. Вступнику повідомляється дата, час та місце проведення засідання Апеляційної комісії з розгляду його апеляційної заяви.
6.2. Предметом апеляції може бути тільки оцінка з вступних випробувань. Не розглядаються апеляції, подані несвоєчасно або з порушенням процедури подання. Апеляція на рішення Апеляційної комісії не приймається.
6.3. Апеляційна заява розглядається у день її подання або наступного робочого дня у присутності вступника, а також голови предметної екзаменаційної комісії. Якщо вступник не з‘явився на засідання Апеляційної комісії, рішення з апеляції приймається на підставі розгляду його письмової роботи.
6.4. Апеляційною комісією встановлюється об‘єктивність оцінювання
відповідей вступників та здійснюється перевірка правильності визначення
результату вступного випробування.
6.5. Під час розгляду апеляції членами Апеляційної комісії проводиться
співбесіда з вступником на підставі письмової роботи. Додаткове опитування вступників при розгляді апеляції не допускається.
6.6. Зміст співбесіди, дата розгляду апеляції, результати апеляції та рішення Апеляційної комісії реєструються у книзі обліку апеляцій.
6.7. За результатами розгляду апеляції може бути прийняте одне з двох рішень:
- про задоволення апеляції та збільшення отриманих вступником балів;
- про відмову у задоволенні апеляції та залишення незмінною кількості
отриманих вступником балів.
6.8. У разі прийняття Апеляційною комісією рішення про задоволення апеляції та збільшення отриманих вступником балів, нова оцінка вноситься в окрему відомість.














