Всеукраїнська науково-практична конференція "СУЧАСНА СІМ'Я ТА СОЦІАЛЬНІ ІНСТИТУЦІЇ: ШЛЯХИ ПАРТНЕРСЬКОЇ ВЗАЄМОДІЇ"
17 травня 2012 р.
•
17 травня 2012 року Інститутом соціальної та політичної психології НАПН України спільно з Інститутом педагогічної освіти і освіти дорослих та Київським університетом імені Бориса Грінченка під патронатом Національної академії педагогічних наук України та Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України організовано та проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію «СУЧАСНА СІМ'Я ТА СОЦІАЛЬНІ ІНСТИТУЦІЇ: ШЛЯХИ ПАРТНЕРСЬКОЇ ВЗАЄМОДІЇ». Конференція відбулася на базі Інституту психології та соціальної педагогіки Київського університету імені Бориса Грінченка.
Учасники конференції обговорили гострі питання сучасної науки та практики, що об’єдналися за такими напрямами:
1. Сучасна сім’я як інститут соціалізації особистості.
2. Моделі взаємодії сім'ї з різними соціальними інституціями
3. Вітчизняний та зарубіжний досвід розвитку педагогічного потенціалу сім’ї.
4. Батьки як провідники інновацій у сфері навчання, виховання та соціальної підтримки дітей.
5. Роль сім'ї у формуванні медіакультури особистості.
Пленарне засідання відкрила Галина Михайлівна Лактіонова, старший науковий співробітник відділу виховних систем Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України, доктор педагогічних наук, професор запросивши до вітальних виступів організаторів конференції – Людмилу Леонідівну Хоружу, проректора з наукової роботи нашого Університету, доктора педагогічних наук, професора; Світлану Володимирівну Гудь, начальника відділу протидії насильства у сім'ї Управління гендерної політики та попередження насильства у сім'ї Департаменту сімейної політики; Лідію Олексіївну Хомич, заступника директора з науково-експерементальної роботи Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України, доктора педагогічних наук, професора.
З доповідями звернулися до присутніх Володимир Семенович Вовк, начальник Головного управління у справах сім'ї, молоді та спорту КМДА; Галина Михайлівна Лактіонова, старший науковий співробітник відділу виховних систем Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України, доктор педагогічних наук, професор; Тетяна Федорівна Алєксєєнко, завідувач лабораторії соціальної педагогіки Інституту проблем виховання НАПН України; Олена Леонідівна Вознесенська, старший науковий співробітник лабораторії психології масової комунікації та медіаосвіти Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, кандидат психологічних наук; Ольга Володимирівна Безпалько, директор Інституту психології та соціальної педагогіки Київського університету імені Бориса Грінченка, доктор педагогічних наук, професор.
Родзинкою пленарного засідання була презентація фотоінсталяцій «Денні сни моєї доні», підготовлена та представлена Оленою Калібабою.
У рамках роботи конференції відбулися тематичні майстер-класи, круглі столі та панельні дискусії, в тому числі – презентація роботи арт-терапевтичної майстерні в рамках майстер-класу «Арт-терапевтичні технології у роботі з сім’єю» Марини Юріївни Сидоркіної, кандидата психологічних наук, наукового співробітника Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, та медіа-клуб в рамках майстер-класу «Медіа освіта сім’ї у фокусі уваги позашкілля Олени Леонідівни Вознесенської, кандидата психологічних наук, старшого наукового співробітника Інституту соціальної та політичної психології НАПН України та Наталії Олександрівни Обухової, наукового співробітника Інституту соціальної та політичної психології НАПН України.
Панельна дискусія «Формування медіакультури як психологічна і педагогічна проблема» дозволила учасникам глибоко обговорити питання
1. Критерії сформованості медіакультури – до чого прагнути в епоху переходу до інформаційного суспільства?
2. Медіа та інформаційна грамотність: як співвідносити ці аспекти при формуванні медіакультури?
3. Вікові особливості формування медіакультури: особливості ризиків впливу телебачення та інернету на дітей різного віку.
4. Цифрова нерівність дітей і дорослих – реальність чи міф? Педагогічні шляхи реагування.
Найбільшим надбанням конференції стало поєднання зусиль науковців, викладачів, батьків, представників громадськості на шляху вирішення гострих питань сучасної сім’ї, знаходження спільної мови та можливостей співпраці. Питання медіаосвіти, що розробляються Інститутом соціальної та політичної психології НАПН України не тільки привернули багато увагу з боку учасників конференції, але й були визнані як найбільш актуальні в світі сучасної сім’ї.
Олена Вознесенська, старший науковий співробітник лабораторії психології масової комунікації та медіаосвіти Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, кандидат психологічних наук
|