Здание Інститут соціальної та політичної психології Національної академії педагогічних наук України
Головна АдміністраціяСтруктурні підрозділи Партнери Контакти

 

Наукова діяльність
Докторантура, аспірантура
Результати опитувань
Послуги
Навчальні курси
Електронна бібліотека
Інтернет-конференція
Інтернет-тести
Контакти

ХІІ МІЖНАРОДНА МІЖДИСЦИПЛІНАРНА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ ”ПРОСТІР АРТ-ТЕРАПІЇ : мистецтво життя”

27-28 лютого 2015 р.

Запрошуємо до участі в ХІІ міжнародній міждисциплінарній науково-практичній конференції "ПРОСТІР АРТ-ТЕРАПІЇ : МИСТЕЦТВО ЖИТТЯ"

27-28 лютого 2015 року

Як й завжди ми будемо раді зустрітися з Вами наприкінці зими!


Програма заходу


МИСТЕЦТВО ЖИТТЯ

ХІІ міжнародна міждисциплінарна науково-практична конференція з арт-терапії.

Життя Є. Це таке місце, куди ТИ прийшов заради

зцілення, задоволення, енергії, перспективи.

Річард БАХ

Організаторами конференції стали як і завжди Інститут соціальної та політичної психології НАПН України, Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика, Київський міський будинок учителя, Київський національний університет культури і мистецтв, Інститут магістратури, аспірантури і докторантури Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, ГО «Центр психології руху та творчого самовираження «Maluma Flying Cat» та Всеукраїнська громадська організація «Арт-терапевтична асоціація».

У час, коли у нашій країні тривають соціально-політична криза, боротьба за свободу, людську гідність, людські втрати, що показують нам справжню ціну свободи і незалежності, організатори конференції займають активну громадянську позицію в наданні психологічних послуг, поширюють арт-терапевтичні знання, розвивають благодійну діяльність та волонтерський рух.

Сьогодні, коли емоційне напруження і стрес стали основними супутниками нашого життя, так важливо віднайти у собі сили та ресурс для радості, творчості та самореалізації заради Життя, заради нашого Майбутнього і нашої держави. Саме тому конференція має назву «Простір арт-терапії: МИСТЕЦТВО ЖИТТЯ».

Сучасна арт-терапія в круговерті нашого динамічного часу здатна задовольнити душевні потреби і вирішити найрізноманітніші проблеми. Танок, малюнок, ліплення, музика, проза, поезія, драматизація – усі ці мистецькі форми у психотерапевтичному вимірі сприяють гармонізації внутрішнього життя особистості та її спілкуванню у суспільстві.

Метою проведення конференції було визначення найсучасніших підходів та наукове обґрунтування різноманітних методів і напрямків арт-терапії, створення інформаційного та ресурсного поля для конструктивного спілкування фахівців з арт-терапії, сприяння підвищенню рівня теоретичних знань, удосконаленню практичних вмінь та навичок фахівців у сфері арт-терапії.

 У конференції взяли участь близько 120 психологів, соціальних працівників, психотерапевтів, психіатрів, педагогів, науковців та практиків арт-терапії із Києва, Вінниці, Кіровограду, Львову, Миколаєва, Одеси, Рівна, Харкова, Хмельницького, Чернігова, Переяслав-Хмельниць­кого, Мелітополя, Київської, Житомирської області. Прозвучали 15 доповідей та повідомлень на пленарному засіданні. В ході роботи конференції були проведені 28 майстер-класів. Майстер-класи дозволили учасникам конференції ознайомитися з практикою арт-терапії за допомогою образотворчого мистецтва, музикотерапії, танцювальної-рухової, тілесно-орієнтованої, казкотерапії, драматерапії.

Серед запрошених міжнародних учасників був Горан Петерссон, провідний спеціаліст з Ботмерівської гімнастики, член Міжнародної Ботмерівської Асоціації (Швеція).

Відкрили конференцію видатні діячі педагогіки та психології: Найдьонова Любов Антонівна, заступник директора з наукових питань Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, доктор психол. наук; Чуприков Анатолій Павлович, заслужений діяч науки і техніки України, проф. МАУП, НМАПО, академік МКА, доктор медичних наук, проф.; Вознесенська Олена Леонідівна, к. психол. н., с. н. с. Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, президент ВГО «Арт-терапевтична асоціація».

Велика кількість доповідей була присвячена допомозі постраждалим від воєнних дій на сході країни. Назаренко Т.В., кризовий психолог, арт-терапевт, керівник Чернігівського осередку та член правління ВГО «Арт-терапевтична асоціація» в своїй доповіді визначила роль арт-терапії в системі надання психологічної кризової допомоги, сформулювала завдання, що постають перед арт-терапевтами в сучасних умовах розвитку суспільства; Реброва К. В., керівник «Волонтерської психологічної служби» м. Одеси, керівник Одеського відділення ВГО «Арт-терапев­тична асоціація» детально розповіла про арт-терапевтичні методи в роботі з пересе­ленцями; Пригунов Г.Ю., теолог, адиктолог, дійсний член Східно-Європейської асоціації арт-терапії (Софія, Болгарія), науковий консультант Лабораторії системно-аналітичної арт-терапії Кримського державного університету (Ялта), Президент БО «Інформаційно-ресурсний союз «Здраво» поділився досвідом психологічної допомоги вдовам і сиротам (30-40 днів втрати (горювання) в «Програмі реабілітації родин військових АТО «МБФ «Нове покоління»; Вознесенська О.Л. в своїй доповіді розкрила сучасні ресурси медіа та можливості використання арт-терапевтичних методик, зокрема, «Створення мандали» в роботі з психічною травмою в сучасних умовах суспільних протистоянь; Прянічнікова Олена Олегівна, психолог Центру психотерапії, психіатрії та практичної психології «Софія», член ВГО «Арт-терапевтична асоціація» визначила принципи та послідовність короткострокової терапії з дітьми, що горюють; Савінов В.В., м. н. с. Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, засновник та керівник Української школи плейбек-театру, Київського плейбек-театру «Déjà vu plus», відділення плейбек-театру ВГО «Арт-терапевтична асоціація», в своїй доповіді проаналізував експертні психологічні можливості плейбек-театру в роботі з переселенцями та іншими категоріями населення; Леськів О.С., психолог, гештальт-психотера­певт, арт-терапевт, волонтер психологічної служби Львівського військового шпиталю, волонтер Служби психологічної підтримки познайомила слухачів з методикою BASICPh, що використовується як допомога в подоланні стресу; доповідь Чорної Л.Г., к. психол. н., с. н. с. Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, члена ВГО «Арт-терапевтична асоціація», стосувалася психологічного контексту групової дискусії з проблеми колективної травми.

Інші доповіді стосувалися питань арт-педагогіки та патріотичного виховання: Папета О.В., керівник театральної студії «Майстерня Радості», член ВГО «Арт-терапевтична асоціація» поділилася досвідом театральної діяльності в студії «Майстерня Радості, як засіб розкриття творчого потенціалу дітей з вадами психічного розвитку; Немежанська О.А., методист вищої категорії Будинку дитячої творчості Подільського району м. Києва, заслужений працівник освіти, почесний член ВГО «Арт-терапевтична асоціація», розповідала про патріотичне виховання в просторі арт-терапії, що впроваджується в рамках програми «Зростаємо патріотами!» через арт-терапевтичну акцію «Мій родовід – мій оберег»; Деркач О.О., к. пед. н., доц. Вінницького державного педагогічного університету ім. Михайла Коцюбинського, член правління та керівник Вінницького відділення ВГО «Арт-терапевтична асоціація» визначила виховний потенціал арт-педагогіки як об’єкт науково-педагогічної рефлексії; Скнар О.М. повідомила щодо особливостей використання проективних малюнків та критеріїв їх оцінювання в дослідженні політичних практик студентства, тощо.

На жаль, в короткому огляді не можна розповісти про всі майстер-класи, що презентували роботи арт-терапевтів в кризових умовах.

Справжнім відкриттям став презентаційний майстер-клас Горана Петерссона, провідного спеціаліста з Ботмерівської гімнастики, члена Міжнародної Ботмерівської Асоціації (Швеція) з Ботмерівської гімнастики, який змогли відвідати майже всі учасники конференції. Ботмерівська гімнастика спрямована формування людини, яка може урівноважено, упевнено і усвідомлено рухатися в просторових, тимчасових, соціальних і розумових процесах. На майстер-класі були розкриті виховний, розвиваючий, психокорекційний і терапевтичний потенціал вправ Ботмеровськой гімнастики.

Багато майстер-класів були присвячені роботі з подолання наслідків психотравмуючих подій, особливостям роботи з психотравмою, допомозі особистісті, що потрапила в кризові умови. Майстер-класи Сидоркіної М.Ю. (к. психол. н., н. с. Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, психолог БДТ Подільського р-ну м. Києва, член ВГО «Арт-терапевтична асоціація»), Лазоренко Б.П. (к. філос. н., доц., пров. н. с. Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, член ВГО «Арт-терапевтична асоціація») і Гундертайло Ю.Д. (м. н. с. Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, співзасновник та член правління ВГО «Арт-терапевтична асоціація») були присвячені різним аспектам допомоги особистості в сучасних складних соціально-психологічних умовах існування українського суспільства арт-терапевтичними методами: роботі з дітьми вимушених переселенців, психотравмі як чиннику особистісного розвитку в життєконструюванні особистості, відновленню безперервності як засобу подолання наслідків психотравмуючих подій; Волкова Л.М., ст. викл. каф. образотворчого мистецтва і дизайну Інституту мистецтв Київського університету імені Бориса Грінченка, член ВГО «Арт-терапевтична асоціація», на майстер-класі працювала з темою «Життєва криза як перехід до нового стану, як джерело нового розвитку людини» за допомогою образотворчих матеріалів; Назаренко Т.В. познайомила учасників майстер-класу з арт-терапевтичним дебрифінгом; Деркач О.О. сконцентрувалася на допомозі дитині в формуванні та корекції образу «Я» засобами народної традиційної іграшки в умовах дестабілізації соціополітичного простору в Україні; своє бачення кризової допомоги представили в практичному аспекті Реброва К.В. та Пригунов Г.Ю.

Танцювально-рухова арт-терапія була представлена майстер-класами Мови Л.В. (к. психол. н., доц. каф. сучасної хореографії КНУКіМ, керівник Центру психології руху та творчого самовираження «Maluma Flying Cat», член правління та керівник танцювально-рухового відділення ВГО «Арт-терапе­втична асоціація»): Костевич В.С. (психолог, хореограф, танцювально-рухо­вий терапевт, пісковий терапевт, співзасновниця Honest Movement Studio, Студія сучасного танцю, танцювально-рухової терапії та соматичного дослідження, член ВГО «Арт-терапевтична асоціація»); Буценко Н.Д. (медичний психолог, майстер школи «Сакральна архітектура тіла», автор курсу «Тіло – Храм Духу Святого», член ВГО «Арт-терапевтична асоціація»); Рубана В.В. (тренер, хореограф, танцюрист, актор, перформер, ведучий груп самопізнання та особистісного зростання, арт- і танцювальний терапевт, член ВГО «Арт-терапевтична асоціація»).

Савінов В.В. в рамках майстер-класу представив особливості та обмеження плейбек-театру в психологічній роботі; Плетка О.Т.,  м. н. с. Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, керівник Запорізького осередку та член правління ВГО «Арт-терапевтична асоціація» представила майстер-клас «Жив був Я… та інші», на якому учасники працювали з ідентичністю; Скнар О.М., к. психол. н., с. н. с. Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, член правління ВГО «Арт-терапевтична асоціація»майстер-клас «Чоловіче та жіноче: доторкаючись до внутрішнього простору», присвячений вічній проблемі партнерської взаємодії; Назаревич В.В, к. психол. н., доцент каф. вікової та педагогічної психології Рівненського державного гуманітарного університету, психолог вищої кваліфікаційної категорії, член правління Західноукраїнської асоціації арт-психологів та арт-терапевтів, керівник осередку ВГО «Арт-терапевтична асоціація» в Рівненській області – майстер-клас «Методи пошуку смислотвірних мотивів засобами малюнку». Крім цього були представлені: правопівкульне малювання (Сергієнко О.А., арт-терапевт та керівник «Творчої майстерні ресурсного стану «Територія щастя», член ВГО «Арт-терапевтична асоціація»), бодинамічний підхід в поєднанні з арт-терапією (Скибицька Ю.М., практичний психолог, арт-терапевт, бодинамический терапевт-практик, член ВГО «Арт-терапевтична асоціація»); плетені мандали в роботі дитячого психолога системи освіти (Науменко О.М., практ. психолог вищої категорії, психолог, методист, дитячий психотерапевт, член ВГО «Арт-терапевтична асоціація») і багато інших майстер-класів.

На жаль, в короткому огляді неможливо передати атмосферу професійності, співчуття, готовності допомогти, наукового підходу разом з можливістю спробувати себе в чомусь новому, відновити власні ресурси і подолати емоційне вигоряння, що часто супроводжує роботу психологів-волонтерів в кризових умовах. І, взагалі, про арт-терапію важко писати, неможливо вивчати за підручниками, це треба відчувати, переживати у власному досвіді.

Конференція дала змогу презентувати та поширити різноманіття арт-терапевтичних методів та методик, представити роботу майстрів цієї справи, що сприяло поглибленню комунікації в професійній спільноті арт-терапевтів. Практичні доробки дали поштовх до наукової рефлексії щодо оптимізації діяльності професійної спільноти арт-терапевтів та подальшої розробки теоретичних засад арт-терапії. Визначені особливості використання арт-терапії в умовах соціально-політичних конфліктів в Україні. Визначено, що для того, щоб успішно впорається з поставленими завданнями, арт-терапевтам важливо розуміти свої можливості, обмеження, межі своєї професійної компетентності, свої слабкі і сильні сторони, розуміти своє місце в процесі надання психологічної допомоги. Визначена необхідність інтеграції арт-терапії в системи кризової і травмофокусованої допомозі; створення короткострокових профілактичних і реабілітаційних програм; підготовка фахівців в напрямах «Кризова психологія» і «Травмотерапія» в рамках арт-терапевтичної освіти; поліпшення координації з соціально-психологічними службами та іншими професійними співтовариствами з метою побудови реабілітаційних і реадаптаційних психологічних програм.

Доробком конференції стало видання збірника матеріалів: Простір арт-терапії: мистецтво життя: Матеріали ХІІ Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції (м. Київ, 27 – 28 лютого 2015 р.) / За наук. ред. А.П. Чуприкова, Л.А. Найдьонової, О.Л. Вознесенської, О.М. Скнар. – К. : Золоті ворота, 2015. – 151 с.


 

Події
Головна подія
2018 р.
2017 р.
2016 р.
2015 р.
2014 р.
2013 р.
2012 р.
2011 р.
2010 р.
2009 р.
2008 р.
Новини
 
Видання Інституту
Розробка сайту: BUNKE.com.ua
Дизайн: Золотарева Виктория
© Всі права належать Інституту соціальної та політичної психології АПН України