ХІІ МІЖНАРОДНА МІЖДИСЦИПЛІНАРНА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ ”ПРОСТІР АРТ-ТЕРАПІЇ : мистецтво життя”
27-28 лютого 2015 р.
Запрошуємо до участі в ХІІ міжнародній міждисциплінарній науково-практичній конференції "ПРОСТІР АРТ-ТЕРАПІЇ : МИСТЕЦТВО ЖИТТЯ"
27-28 лютого 2015 року
Як й завжди ми будемо раді зустрітися з Вами наприкінці зими!
•
МИСТЕЦТВО ЖИТТЯ
ХІІ міжнародна міждисциплінарна науково-практична конференція з арт-терапії.
Життя Є. Це таке місце, куди ТИ прийшов заради
зцілення, задоволення, енергії, перспективи.
Річард БАХ
Організаторами конференції стали як і завжди Інститут соціальної та політичної психології НАПН України, Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика, Київський міський будинок учителя, Київський національний університет культури і мистецтв, Інститут магістратури, аспірантури і докторантури Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, ГО «Центр психології руху та творчого самовираження «Maluma Flying Cat» та Всеукраїнська громадська організація «Арт-терапевтична асоціація».
У час, коли у нашій країні тривають соціально-політична криза, боротьба за свободу, людську гідність, людські втрати, що показують нам справжню ціну свободи і незалежності, організатори конференції займають активну громадянську позицію в наданні психологічних послуг, поширюють арт-терапевтичні знання, розвивають благодійну діяльність та волонтерський рух.
Сьогодні, коли емоційне напруження і стрес стали основними супутниками нашого життя, так важливо віднайти у собі сили та ресурс для радості, творчості та самореалізації заради Життя, заради нашого Майбутнього і нашої держави. Саме тому конференція має назву «Простір арт-терапії: МИСТЕЦТВО ЖИТТЯ».
Сучасна арт-терапія в круговерті нашого динамічного часу здатна задовольнити душевні потреби і вирішити найрізноманітніші проблеми. Танок, малюнок, ліплення, музика, проза, поезія, драматизація – усі ці мистецькі форми у психотерапевтичному вимірі сприяють гармонізації внутрішнього життя особистості та її спілкуванню у суспільстві.
Метою проведення конференції було визначення найсучасніших підходів та наукове обґрунтування різноманітних методів і напрямків арт-терапії, створення інформаційного та ресурсного поля для конструктивного спілкування фахівців з арт-терапії, сприяння підвищенню рівня теоретичних знань, удосконаленню практичних вмінь та навичок фахівців у сфері арт-терапії.
У конференції взяли участь близько 120 психологів, соціальних працівників, психотерапевтів, психіатрів, педагогів, науковців та практиків арт-терапії із Києва, Вінниці, Кіровограду, Львову, Миколаєва, Одеси, Рівна, Харкова, Хмельницького, Чернігова, Переяслав-Хмельницького, Мелітополя, Київської, Житомирської області. Прозвучали 15 доповідей та повідомлень на пленарному засіданні. В ході роботи конференції були проведені 28 майстер-класів. Майстер-класи дозволили учасникам конференції ознайомитися з практикою арт-терапії за допомогою образотворчого мистецтва, музикотерапії, танцювальної-рухової, тілесно-орієнтованої, казкотерапії, драматерапії.
Серед запрошених міжнародних учасників був Горан Петерссон, провідний спеціаліст з Ботмерівської гімнастики, член Міжнародної Ботмерівської Асоціації (Швеція).
Відкрили конференцію видатні діячі педагогіки та психології: Найдьонова Любов Антонівна, заступник директора з наукових питань Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, доктор психол. наук; Чуприков Анатолій Павлович, заслужений діяч науки і техніки України, проф. МАУП, НМАПО, академік МКА, доктор медичних наук, проф.; Вознесенська Олена Леонідівна, к. психол. н., с. н. с. Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, президент ВГО «Арт-терапевтична асоціація».
Велика кількість доповідей була присвячена допомозі постраждалим від воєнних дій на сході країни. Назаренко Т.В., кризовий психолог, арт-терапевт, керівник Чернігівського осередку та член правління ВГО «Арт-терапевтична асоціація» в своїй доповіді визначила роль арт-терапії в системі надання психологічної кризової допомоги, сформулювала завдання, що постають перед арт-терапевтами в сучасних умовах розвитку суспільства; Реброва К. В., керівник «Волонтерської психологічної служби» м. Одеси, керівник Одеського відділення ВГО «Арт-терапевтична асоціація» детально розповіла про арт-терапевтичні методи в роботі з переселенцями; Пригунов Г.Ю., теолог, адиктолог, дійсний член Східно-Європейської асоціації арт-терапії (Софія, Болгарія), науковий консультант Лабораторії системно-аналітичної арт-терапії Кримського державного університету (Ялта), Президент БО «Інформаційно-ресурсний союз «Здраво» поділився досвідом психологічної допомоги вдовам і сиротам (30-40 днів втрати (горювання) в «Програмі реабілітації родин військових АТО «МБФ «Нове покоління»; Вознесенська О.Л. в своїй доповіді розкрила сучасні ресурси медіа та можливості використання арт-терапевтичних методик, зокрема, «Створення мандали» в роботі з психічною травмою в сучасних умовах суспільних протистоянь; Прянічнікова Олена Олегівна, психолог Центру психотерапії, психіатрії та практичної психології «Софія», член ВГО «Арт-терапевтична асоціація» визначила принципи та послідовність короткострокової терапії з дітьми, що горюють; Савінов В.В., м. н. с. Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, засновник та керівник Української школи плейбек-театру, Київського плейбек-театру «Déjà vu plus», відділення плейбек-театру ВГО «Арт-терапевтична асоціація», в своїй доповіді проаналізував експертні психологічні можливості плейбек-театру в роботі з переселенцями та іншими категоріями населення; Леськів О.С., психолог, гештальт-психотерапевт, арт-терапевт, волонтер психологічної служби Львівського військового шпиталю, волонтер Служби психологічної підтримки познайомила слухачів з методикою BASICPh, що використовується як допомога в подоланні стресу; доповідь Чорної Л.Г., к. психол. н., с. н. с. Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, члена ВГО «Арт-терапевтична асоціація», стосувалася психологічного контексту групової дискусії з проблеми колективної травми.
Інші доповіді стосувалися питань арт-педагогіки та патріотичного виховання: Папета О.В., керівник театральної студії «Майстерня Радості», член ВГО «Арт-терапевтична асоціація» поділилася досвідом театральної діяльності в студії «Майстерня Радості, як засіб розкриття творчого потенціалу дітей з вадами психічного розвитку; Немежанська О.А., методист вищої категорії Будинку дитячої творчості Подільського району м. Києва, заслужений працівник освіти, почесний член ВГО «Арт-терапевтична асоціація», розповідала про патріотичне виховання в просторі арт-терапії, що впроваджується в рамках програми «Зростаємо патріотами!» через арт-терапевтичну акцію «Мій родовід – мій оберег»; Деркач О.О., к. пед. н., доц. Вінницького державного педагогічного університету ім. Михайла Коцюбинського, член правління та керівник Вінницького відділення ВГО «Арт-терапевтична асоціація» визначила виховний потенціал арт-педагогіки як об’єкт науково-педагогічної рефлексії; Скнар О.М. повідомила щодо особливостей використання проективних малюнків та критеріїв їх оцінювання в дослідженні політичних практик студентства, тощо.
На жаль, в короткому огляді не можна розповісти про всі майстер-класи, що презентували роботи арт-терапевтів в кризових умовах.
Справжнім відкриттям став презентаційний майстер-клас Горана Петерссона, провідного спеціаліста з Ботмерівської гімнастики, члена Міжнародної Ботмерівської Асоціації (Швеція) з Ботмерівської гімнастики, який змогли відвідати майже всі учасники конференції. Ботмерівська гімнастика спрямована формування людини, яка може урівноважено, упевнено і усвідомлено рухатися в просторових, тимчасових, соціальних і розумових процесах. На майстер-класі були розкриті виховний, розвиваючий, психокорекційний і терапевтичний потенціал вправ Ботмеровськой гімнастики.
Багато майстер-класів були присвячені роботі з подолання наслідків психотравмуючих подій, особливостям роботи з психотравмою, допомозі особистісті, що потрапила в кризові умови. Майстер-класи Сидоркіної М.Ю. (к. психол. н., н. с. Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, психолог БДТ Подільського р-ну м. Києва, член ВГО «Арт-терапевтична асоціація»), Лазоренко Б.П. (к. філос. н., доц., пров. н. с. Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, член ВГО «Арт-терапевтична асоціація») і Гундертайло Ю.Д. (м. н. с. Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, співзасновник та член правління ВГО «Арт-терапевтична асоціація») були присвячені різним аспектам допомоги особистості в сучасних складних соціально-психологічних умовах існування українського суспільства арт-терапевтичними методами: роботі з дітьми вимушених переселенців, психотравмі як чиннику особистісного розвитку в життєконструюванні особистості, відновленню безперервності як засобу подолання наслідків психотравмуючих подій; Волкова Л.М., ст. викл. каф. образотворчого мистецтва і дизайну Інституту мистецтв Київського університету імені Бориса Грінченка, член ВГО «Арт-терапевтична асоціація», на майстер-класі працювала з темою «Життєва криза як перехід до нового стану, як джерело нового розвитку людини» за допомогою образотворчих матеріалів; Назаренко Т.В. познайомила учасників майстер-класу з арт-терапевтичним дебрифінгом; Деркач О.О. сконцентрувалася на допомозі дитині в формуванні та корекції образу «Я» засобами народної традиційної іграшки в умовах дестабілізації соціополітичного простору в Україні; своє бачення кризової допомоги представили в практичному аспекті Реброва К.В. та Пригунов Г.Ю.
Танцювально-рухова арт-терапія була представлена майстер-класами Мови Л.В. (к. психол. н., доц. каф. сучасної хореографії КНУКіМ, керівник Центру психології руху та творчого самовираження «Maluma Flying Cat», член правління та керівник танцювально-рухового відділення ВГО «Арт-терапевтична асоціація»): Костевич В.С. (психолог, хореограф, танцювально-руховий терапевт, пісковий терапевт, співзасновниця Honest Movement Studio, Студія сучасного танцю, танцювально-рухової терапії та соматичного дослідження, член ВГО «Арт-терапевтична асоціація»); Буценко Н.Д. (медичний психолог, майстер школи «Сакральна архітектура тіла», автор курсу «Тіло – Храм Духу Святого», член ВГО «Арт-терапевтична асоціація»); Рубана В.В. (тренер, хореограф, танцюрист, актор, перформер, ведучий груп самопізнання та особистісного зростання, арт- і танцювальний терапевт, член ВГО «Арт-терапевтична асоціація»).
Савінов В.В. в рамках майстер-класу представив особливості та обмеження плейбек-театру в психологічній роботі; Плетка О.Т., м. н. с. Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, керівник Запорізького осередку та член правління ВГО «Арт-терапевтична асоціація» представила майстер-клас «Жив був Я… та інші», на якому учасники працювали з ідентичністю; Скнар О.М., к. психол. н., с. н. с. Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, член правління ВГО «Арт-терапевтична асоціація» – майстер-клас «Чоловіче та жіноче: доторкаючись до внутрішнього простору», присвячений вічній проблемі партнерської взаємодії; Назаревич В.В, к. психол. н., доцент каф. вікової та педагогічної психології Рівненського державного гуманітарного університету, психолог вищої кваліфікаційної категорії, член правління Західноукраїнської асоціації арт-психологів та арт-терапевтів, керівник осередку ВГО «Арт-терапевтична асоціація» в Рівненській області – майстер-клас «Методи пошуку смислотвірних мотивів засобами малюнку». Крім цього були представлені: правопівкульне малювання (Сергієнко О.А., арт-терапевт та керівник «Творчої майстерні ресурсного стану «Територія щастя», член ВГО «Арт-терапевтична асоціація»), бодинамічний підхід в поєднанні з арт-терапією (Скибицька Ю.М., практичний психолог, арт-терапевт, бодинамический терапевт-практик, член ВГО «Арт-терапевтична асоціація»); плетені мандали в роботі дитячого психолога системи освіти (Науменко О.М., практ. психолог вищої категорії, психолог, методист, дитячий психотерапевт, член ВГО «Арт-терапевтична асоціація») і багато інших майстер-класів.
На жаль, в короткому огляді неможливо передати атмосферу професійності, співчуття, готовності допомогти, наукового підходу разом з можливістю спробувати себе в чомусь новому, відновити власні ресурси і подолати емоційне вигоряння, що часто супроводжує роботу психологів-волонтерів в кризових умовах. І, взагалі, про арт-терапію важко писати, неможливо вивчати за підручниками, це треба відчувати, переживати у власному досвіді.
Конференція дала змогу презентувати та поширити різноманіття арт-терапевтичних методів та методик, представити роботу майстрів цієї справи, що сприяло поглибленню комунікації в професійній спільноті арт-терапевтів. Практичні доробки дали поштовх до наукової рефлексії щодо оптимізації діяльності професійної спільноти арт-терапевтів та подальшої розробки теоретичних засад арт-терапії. Визначені особливості використання арт-терапії в умовах соціально-політичних конфліктів в Україні. Визначено, що для того, щоб успішно впорається з поставленими завданнями, арт-терапевтам важливо розуміти свої можливості, обмеження, межі своєї професійної компетентності, свої слабкі і сильні сторони, розуміти своє місце в процесі надання психологічної допомоги. Визначена необхідність інтеграції арт-терапії в системи кризової і травмофокусованої допомозі; створення короткострокових профілактичних і реабілітаційних програм; підготовка фахівців в напрямах «Кризова психологія» і «Травмотерапія» в рамках арт-терапевтичної освіти; поліпшення координації з соціально-психологічними службами та іншими професійними співтовариствами з метою побудови реабілітаційних і реадаптаційних психологічних програм.
Доробком конференції стало видання збірника матеріалів: Простір арт-терапії: мистецтво життя: Матеріали ХІІ Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції (м. Київ, 27 – 28 лютого 2015 р.) / За наук. ред. А.П. Чуприкова, Л.А. Найдьонової, О.Л. Вознесенської, О.М. Скнар. – К. : Золоті ворота, 2015. – 151 с.
|